Jaunais Rīgas teātris (JRT) ir profesionāls repertuārteātris, kas saviem skatītājiem piedāvā gudru, atraktīvu un neparastu repertuāru – mūsdienīgu skatījumu uz klasiku, latviešu oriģināldramaturģiju un ārzemju autoru darbiem.

Mūsu iestudējumu kritēriji ir augsta profesionalitāte, ētika un mākslinieciskā savdabība. Tā ir augstas klases māksla, kas gan pēc satura, gan formas atbilst moderna, izglītota, patstāvīgi domājoša mūsdienu skatītāja prasībām.

Kvantitātes, stresa un informācijas laikmetā mēs vēlamies apliecināt humānismu, vitalitāti un emocijas, meklēt atpakaļceļu uz harmoniju un vienkāršību.

Savos iestudējumos JRT orientējas uz skatītāju, ar kuru nav viegli manipulēt, kurš vairāk tic nevis tam, ka apstākļi veido cilvēkus, bet gan cilvēks – apstākļus. JRT mērķauditorija ir skatītāji, kuri teātrī vēlas redzēt mūsdienu modernās pasaules dzīves izjūtas atainojumu.

PLAŠĀKA INFORMĀCIJA

JRT atrodas ēkā, kuras vēsture aizsākusies 1902. gadā līdz ar otrā profesionālā latviešu teātra izveidi Rīgā. Vēlāk to apdzīvojuši dažādi teātri. "Raksturīgi, ka ap šo namu ir pulcējušies nemiera gari. Kā daudzo garīgo pārdzīvojumu koncentrācijas punkts – šis nams būtu pielīdzināms Senās Grieķijas templim," tā Lāčplēša ielas 25. ēku definējis viens no izcilākajiem latviešu režisoriem, leģendārais Dailes teātra vadītājs Eduards Smiļģis. Šī ievērojamā mākslinieka portrets kā teātra mākslas augstākais atskaites punkts grezno nama brandmūri.

JRT dibināts 1992. gadā. Teātra finansējumu veido valsts dotācija, dažādu kultūras fondu atbalsts un sponsoru līdzekļi.

JRT ir divi stacionāri spēles laukumi: Lielā zāle ar 470 skatītāju vietām un Mazā zāle 100 skatītājiem. Papildus izrādēm tiek piemērotas spēles telpas gan teātrī, gan ārpus tā: Kamerzāle (100 vietas), Mēģinājumu zāle (40 vietas) un zāle "Minūte" (80 vietas), kā arī Mūzikas un Teātra muzeja telpas Talsu ielā 1.

JRT mākslinieciskie vadītāji – Juris Rijnieks (1992-1997) un Alvis Hermanis (kopš 1997. gada).

Jau izveides brīdī JRT sevi apliecinājis kā profesionāls, mākslinieciski spilgts un mūsdienīgs teātris, kas atvērts visam jaunajam. JRT vienmēr aktīvi nodarbojies ar viesrežisoru un viesaktieru piesaisti. Līdzās JRT režisoriem Alvim Hermanim, Mārai Ķimelei un Gatim Šmitam te izrādes iestudējuši: Juris Rijnieks, Pēteris Krilovs, Arnis Ozols, Markuss Coners (Šveice), Hanss Bertilsons (Zviedrija), Kristīna Vuss (Vācija), Baņuta Rubess, Regnārs Vaivars, Viesturs Kairišs, Ģirts Ēcis, Ilze Olingere, Inese Mičule u.c.

1997. gadā izveidots jauns aktieru ansamblis ar tolaik 17 talantīgākajiem un profesionāli spēcīgākajiem Latvijas jaunās paaudzes aktieriem. Turpinot trupas attīstību, 2004. gadā JRT aktieru ansambli papildinājuši vēl 9 jauni aktieri. Šobrīd JRT trupā ir 23 aktieri; izrādēs piedalās arī vairāki viesmākslinieki.

Teātra profesionālie panākumi izcelti dramatisko teātru skatēs, kur saņemtas galvenās balvas. JRT izrāžu kvalitāte atzinīgi novērtēta arī starptautiskā mērogā. Šo gadu laikā JRT kļuvis par nopietnu spēlētāju uz starptautiskās teātra skatuves, regulāri pārstāvot valsti dažādos nozīmīgos teātra festivālos

Informācija par JRT dalību festivālos atrodama teātra mājaslapas pilnajā versijā http://www.jrt.lv/festivali.